Ako človek na cestách delím ľudí na tých, čo stoja v obrovskom rade na check-in batožiny, ktorá sa ledva zmestí do 23kg limitu, na tých, ktorí idú na dva týždne na dovolenku s mojou verziou Wizzair batožiny a na tých, čo cestujú s kreditkou.

Kreditkáčov obdivujem, ale považujem to kupovanie na mieste za zbytočné vyhadzovanie peňazí, ktoré môžem investovať do ďalšieho cestovania. Horderov, a teda tých, čo si balia aj štvrtú róbu na špeciálnu príležitosť nechápem vôbec. Nielenže platia za batožinu v podpalubnom priestore, dokonca väčšinu vecí aj tak nevyužijú.

Základným pravidlom je byť v teple a suchý podľa počtu dní. Pri dlhšom cestovaní je stále možnosť práčovne. Na Kube nám ochotne oprali domáci.

Uterák, zubná pasta a kefka, náhradné spodné prádlo, tričká a pyžamo. V DM drogérii majú maličké balenia kozmetiky, ale v poslednej dobe ich už nekupujem, iba prelievam z väčšieho balenia. Uteráky preferujem športové, keďže rýchlo schnú a sú skladné. Nosím najmenší uterák z Decathlonu a jeden zo Zaja. Pyžamo je zväčša tričko a tenké šortky.

Cestovanie do teplých a suchých krajín je najjednoduchšie. Zbalím si dvojo šiat, trojo tričiek, dve tielka na ramienka, šortky a klobúk alebo čiapku. Okrem vyššie spomenutého pribaľujem žabky alebo tenké pohodlné sandálky do batoha. Na sebe mám tenkú bundu, tričko, legíny a converse tenisky.

Do krajín, ktoré sú síce horúce ale často tam prší, volím nepremokavé tenisky, rifle, tričko a tenkú nepremokavú bundu. Do ruksaku balím tričká, šortky, vodeodolné sandále, pršiplášť a repelent.

Do Paríža počas záplav som zvolila nepremokavý (plastový) batoh. Väčšinu času som aj tak nosila trenčkot a dáždnik nad hlavou.

Zima na Islande však vyžadovala lepšiu prípravu. Mráz tam je ostrý, dlho nevydrží nielen smartfón ale aj fotoaparát. Sú miesta, kde je až do -20 stupňov Celzia a keď zafúka, tuhnú kosti. Do lietadla som si teda zobrala na seba trekové boty, legíny, zimné lyžiarske nohavice, tielko, tričko, termotričko, mikinu a lyžiarsku bundu. Dva šály a dve čiapky a dvojo rukavíc mi prišlo ako dobrý vtip, ale bol deň, keď som nahodila všetko z batoha na seba.

V batohu som mala tri termo tričká, dve tielka, spodné prádlo, ďalšie dvoje legíny a tenisky so žabkami plavkami v prípade termálnych kúpalísk. Na batohu zbalený spacák, ktorý som rozkladala v Hofne na farme v chatke, keďže tam mrzlo.

Author